امروز : چهارشنبه 1 آبان 1398
تصویر روز
دیگر خبرها
کد خبر: 20032
تاریخ انتشار: شنبه 8 ژوئن 2019 - 07:15
به مناسبت روز جهانی محیط زیست در ایران ۱۵ تا ۲۱خرداد به عنوان هفته محیط زیست نامگذاری شده است.

به گزارش مرکز اطلاع رسانی شرکت؛ مجمع عمومی سازمان ملل متحد در سال۱۹۷۲ با تصویب ماده‌ای، 5 ژوئن را روز جهانی محیط زیست اعلام کرد.

هدف از نامگذاری روز جهانی محیط زیست، افزایش آگاهی مردم برای حفظ محیط زیست و ترغیب مسوولان به اتخاذ تدابیری برای مقابله با تخریب محیط زیست و گونه‌های زیستی‌جانوری است.

به مناسبت روز جهانی محیط زیست در ایران  ۱۵ تا ۲۱خرداد به عنوان هفته محیط زیست نامگذاری شده است.

محیط زیست و تنوع زیستی میراث ارزشمندی است که بشر آن را از نسل ‌های قبل به امانت گرفته و باید به نسل ‌های بعد بسپارد یادمان باشد دستان کوچک فرزندانمان، آینده‌ی خود را از دستان ما طلب می‌کنند.همانگونه که ما، محیط زیست امروز را از پدران و مادران خود به امانت گرفته‌ایم، به فرزاندانمان  هم به امانت بسپاریم. اما در این میان زیاده خواهی انسان این میراث را به مخاطره انداخته به طوری که بسیاری از گونه های گیاهی و جانوری با خطر انقراض مواجه شده اند.

توسعه شهر نشینی، گسترش زمین های کشاورزی، قطع بی رویه درختان و نابودی جنگل ها به بهانه جاده کشی، احداث سدهای متعدد با توجیه تامین آب شرب و به دنبال آن خشک شدن تالاب ها و رودخانه ها، انقراض گونه های گیاهی و جانوری، بروز پدیده های جدید مانند گرد و غبار و وقوع طوفان های مختلف دریایی و خشکی پیامد زندگی شهر نشینی و زیاده خواهی انسان از طبیعت است.

حفاظت از محیط زیست و هر چه در آن است ریشه در اخلاق، فرهنگ و اعتقادات ملت ‌ها دارد، نحوه برخورد انسان با محیط زیست، رابطه نزدیکی با فرهنگ و ارزش‌ های اخلاقی در ادیان و جوامع گوناگون دارد.

در بیشتر مذاهب، از جمله دین اسلام به طور ویژه احترام به طبیعت و حفاظت از گونه‌های زیستی موجود در آن، مورد توجه و جزو تعالیم دینی محسوب می‌ شود و شکستن شاخه درخت به شکستن بال فرشته تشبیه شده است. با توجه به افزایش روند نابودی محیط زیست و هرآنچه در آن است، جامعه جهانی به فکر چاره افتاد که بر این اساس تصمیم گرفت روزی را به نام روز جهانی محیط زیست تعیین کند تا در این روز توجه جهانیان را به اهمیت موضوع جلب کند.

15 خرداد ماه (5 ژوئن) روز جهانی محیط زیست، روزی است که از سوی سازمان ملل برای افزایش آگاهی مردم برای نگهداری محیط زیست و تحریک سیاستمداران به گرفتن تصمیماتی برای رویارویی با تخریب محیط زیست و گونه‌های زیستی‌جانوری انتخاب شده‌است که همه ساله در سرتاسر جهان از این روز تجلیل می شود. به همین مناسبت سازمان حفاظت محیط زیست کشورمان با انتخاب شعار«کاهش آلاینده ها و پسماند؛ آسمان آبی، زمین سبز» یادآور این موضوع شد که محیط زیست دنیا و کشورمان حال خوبی ندارد و نیازمند توجه و حمایت بیشتری است.

در همین راستا شرکت سنگ آهن مرکزی نیز  اقدامات را برای کاهش آلاینده ها و پسماندها انجام داده که به شرح ذیل می باشد:

–  کاهش آلاینده ها

  خرید یک دستگاه ایستگاه سنجش آلاینده های هوا به منظور نمونه برداری و آنالیز پیوسته از پارامترهای آلاینده هوای محیط نظیر CO,NOX,SOX,O3,PM2.5,PM10 بصورت آنلاین

  ساخت و نصب سکو و فلنج بر روی کلیه غبارگیرها جهت نمونه برداری و پایش ذرات

  جانمایی آزمایشگاه محیط زیست و خرید تجهیزات و لوازم نمونه برداری،آنالیز و پایش آلاینده های هوا، آب و صدا و بهره برداری از آزمایشگاه در روز 29 دی ماه 97 (روز هوای پاک)

   خود اظهاری در پایش آلاینده های زیست محیطی در چهار  نوبت و ارسال گزارشات آن به اداره کل محیط زیست استان

  آبپاشی سینه کارهای استخراج، جاده های معدنی و انبارها جهت ترسیب گرد و غبار

  جمع آوری خودروهای فرسوده و جایگزینی با خودروهای دوستدار محیط زیست

–  مدیریت پسماند

  تفکیک ضایعات و انتقال آن به انبارها جهت استفاده مجدد، بازیافت و یا فروش

  خریداری یک دستگاه مکنده صنعتی جهت پاکسازی محیط های صنعتی و اجرای طرح مدیریت پسماند

  مکانیزه نمودن جمع آوری زباله های اداری و خانگی و انتقال آن به گود زباله شهرستان