امروز : چهارشنبه 1 آبان 1398
تصویر روز
دیگر خبرها
کد خبر: 21127
تاریخ انتشار: جمعه 27 سپتامبر 2019 - 10:39
به مناسبت روز جهانی بهداشت محیط جمعی از اساتید و دانشجویان دکتری بهداشت محیط دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکی یزد از شرکت سنگ آهن و اقداماتی که در این راستا بازدید کردند.

 به گزارش مرکز اطلاع رسانی شرکت؛ کیفیت زندگی و سلامتی انسان از عوامل زیادی تاثیر میگیرد که محیط زیست از مهمترین آنها است. یکی از مهمترین تغییرات،تغییر در مقیاس جهانی و اقلیم است. این موضوع آن قدر مهم است که فدراسیون بین المللی بهداشت محیط شعار روز جهانی بهداشت محیط (26سپتامبر مصادف با 4 مهر ) را ” چالش های تغییر اقلیم،زمان یکپارچگی اقدامات بهداشت محیط در سطح جهانی ” تعیین کرده است.

این موضوع در سال های اخیر توجه کشورهای زیادی را به خود جلب کرده است . به طوری که 180کشور دنیا از جمله ایران در معاهده بین المللی پاریس (215) متعهد شده اند که برای کنترل فعالیت هایی که در تغییرات آب و هوایی نقش دارد، وظایفی را بر عهده بگیرند .

تغییر اقلیم پدیده ای است که هم انسان و هم محیط زیست را مورد تهدید قرار میدهد.

برای کاهش روند سریع تغییرات هر کدام از ما به نوبه خود میتوانیم اقداماتی انجام دهیم که از جمله کاهش مصرف سوخت های فسیلی و استفاده از انرژی های تجدیدپذیر مانند انرژی های خورشیدی و استفاده از وسایل نقلیه عمومی، بازیابی و بازچرخش پسماندها،کاهش پسماند از مبدا که با عدم استفاده از ظروف یکبار مصرف و استفاده کمتر از کیسه های پلاستیکی و تفکیک پسماندها در خانه محقق میشود.

همچنین کاهش مدیریت مناسب انرژی و اصلاح شیوه مصرف راه کارهای اساسی است که باعث کاهش تولید گازهای گلخانه ای و گرمایش زمین و کاهش اثرات نامطلوب تغییرات اقلیم  شویم . این راهکارها باعث میشود که به جای پرداخت هزینه های درمان و تحمل درد و رنج های حاصل از بیماری با رعایت اصول بهداشت محیط مانع ایجاد آن شویم و مصداق این جمله شویم ” پیشگیری بهتر از درمان است. “

در همین راستا جمعی از اساتید و دانشجویان دکتری بهداشت محیط دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکی یزد به مناسبت روز جهانی بهداشت محیط از شرکت سنگ آهن و اقداماتی که در این راستا از جمله مدیریت انرژی و بازچرخانی آب کارخانه فرآوری و استفاده مجدد از باطله های معدنی ، تفکیک و مدیریت پسماندهای صنعتی و عادی ، کنترل آلاینده های هوا با استفاده از غبارگیرهای موجود و آزمایشگاه محیط زیست بازدید نمودند و در آخر با حضور در دفتر محیط زیست شرکت با  با اقدامات این واحد در جهت کنترل آلاینده ها آشنا شدند و راهکارهایی علمی جهت عملکرد بهتر در راستای کنترل آلایندها ارائه نمودند.