امروز : شنبه 16 آذر 1398
تصویر روز
دیگر خبرها
کد خبر: 21539
تاریخ انتشار: پنج‌شنبه 17 اکتبر 2019 - 16:16
رضا فلاح مبارکه با بیان اینکه شرکت سنگ آهن مرکزی و فرمانداری بافق طی تفاهم نامه ای با مشارکت اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان عملیات پروژه بند خاکی D19را انجام می دهد،افزود: مبلغ 300 میلیون تومان از سوی شرکت سنگ آهن مرکزی و 400 میلیون تومان نیز فرمانداری برای ساخت این بند خاکی تقبل شده است.

به گزارش مرکز اطلاع رسانی شرکت؛ رضا فلاح مبارکه مدیر عامل شرکت سنگ آهن مرکزی بافق صبح امروز به همراه محمد زاده رحمانی فرماندار،کریمی رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان و مهدی دهستانی مدیرعامل شرکت تعاونی دهیاریها از روند پیشرفت عملیات پروژه بند خاکی D19بازدید کردند.

فرماندار بافق در بازدید از این پروژه یکی از مشکلاتی که در بارندگی های سال گذشته رخ داده علیرغم وجود 7 بند خاکی در نقاط مختلف شهرستان،از دسترس خارج شدن حجم عظیمی از روان آبها عنوان کرد و گفت: این بند خاکی معروف به D19بصورت مشارکتی احداث می شود که با به پایان رسیدن آن حجم قابل توجهی از این روان آبهایی که از منطقه بیش در عبور می کند و به این نقطه می رسد را پشت خود نگه می دارد و خوشبختانه مشکلی که دیگر بند ها در جمع شدن رسوب های رس و نفوذ پذیری آب دارند را با توجه به بافت ماسه ای خاک ندارد.

وی احداث این بند خاکی را برای چاه های پایین دست کشاورزی دشت حسن آباد بسیار خوب دانست و افزود: همچنین از جاده بافق – ساغند و پهنه معدنی که در پایین دست قرار دارد محافظت می کند.

زاده رحمانی با بیان اینکه این پروژه در 2 فاز انجام می گیرد،ادامه داد: فاز اول در سه ماه آینده آغاز می شود و بخش سیمانی آن بعد از این زمان انجام میگیرد.

کریمی رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان با بیان اینکه این پروژه با مشارکت شرکت سنگ آهن مرکزی بافق و همراهی اداره کل منابع طبیعی استان و فرمانداری طراحی و در حال احداث می باشد،اظهار کرد: این بندخاکی جلوگیری از ورود سیلاب ها به روستاهای حسن آباد و صادق آباد و نیز روان آبها به جاده D19می کند.

وی حجم آبگیری این بند را 450 هزار مترمکعب عنوان کرد و گفت: اعتبار این پروژه در مجموع بالغ بر 800 میلیون تومان است.

مدیر عامل شرکت سنگ آهن مرکزی بافق نیز در خصوص این پروژه توضیح داد: با توجه به احداث جاده بافق- خرانق و جلوگیری از تخریب آن در برابر رودخانه های فصلی، ساخت یک بند خاکی از سوی منابع طبیعی تعریف شد تا جلوگیری از سیلاب های فصلی کند.

وی با اشاره به اینکه طی تفاهم نامه ای با مشارکت اداره کل منابع طبیعی این پروژه انجام خواهد گرفت،افزود: مبلغ 300 میلیون تومان از سوی شرکت سنگ آهن مرکزی و 400 میلیون تومان نیز فرمانداری برای ساخت این بند خاکی تقبل شده است. این کار توسط پیمانکاری از شرکت تعاونی دهیاری ها که عمومی و عام المنفعه است انجام میگیرد تا امسال سیلاب ها خسارتی به جاده دسترسی به چاه های آب حسن آباد و D19 وارد نکند.