امروز : چهارشنبه 2 بهمن 1398
تصویر روز
دیگر خبرها
کد خبر: 22105
تاریخ انتشار: دوشنبه 25 نوامبر 2019 - 23:25
مدیرعامل شرکت سنگ آهن مرکزی ایران:
رضا فلاح مبارکه واحد ایمنی را به عنوان سیاست گذاری دانست که نقشه راه را نشان می دهد و افزود: قوانین و مقررات ایمنی در حوزه معدن می گوید، وظیفه واحد ایمنی تذکر دادن برای خارج نشدن از مسیر است و اگر سرپرستی حرکت صحیح را نداشته باشد اولین فرد مقصر در وقوع حادثه خواهد بود و باید پاسخگو به سیستم و مجموعه باشد.

به گزارش مرکز اطلاع رسانی شرکت؛ جلسه کمیته عالی حفاظت و فنی بهداشت کار در سالن آفرینش دانشگاه آزاد با حضور مدیر عامل،مدیران و معاونان شرکت و اعضای کمیته و کارگروه ها برگزار شد.

غلامرضا پور مدیر  HSE شرکت در ابتدا ضمن خوش آمدگویی به حاضرین، امیدوار شد در این جلسه موارد کامل در بحث های ایمنی،بهداشت حرفه ای و محیط زیست پیاده شود.

سپس سالاری در خصوص کارگروه های تشکیل شده آماری ارائه کرد و گفت: در جلسه کمیته عالی حفاظت و فنی بهداشت کار مقرر شد کارگروه ها بصورت مرتب تشکیل شده و نتایج جلسه به مدیرعامل شرکت اعلام شود تا در صورت مشکلی وی نسبت به آن تصمیم گیری کند.

وی هدف از برگزاری جلسه امروز را دعوت  از اعضای کارگروه با حضور مدیرعامل و تمام اعضای کمیته عالی برای بیان موارد و علت تشکیل نشدن منظم جلسات و مشکلات عنوان کرد و افزود: وظیفه کارگروه ها توسط کمیته عالی حفاظت کار مشخص می شود و اعضا نیز در نهایت توسط آن تعیین می شود.

سالاری وظیفه کارگروه ها را ورود به بخش های مختلف کارگاه ها و جمع آوری خطرات و طرح آنان در جلسات عنوان کرد تا زمانی برای مغایرت با آن تعیین کنند و در جلسات بعدی بررسی به جهت رفع آن انجام گیرد و در صورت نیاز به سطح بالاتر ارجاع داده شود.

وی با بیان اینکه 9 کارگروه تشکیل شده است،ادامه داد: کارگروه اکتشاف و استخراج را با یکدیگر ادغام نمودیم و اکنون 8 کارگروه داریم که 2 کارگروه در معدن سه چاهون و 6 کارگروه دیگر نیز مربوط به شرکت سنگ آهن است.

سالاری در ادامه به بیان مواردی در بخش های مختلف شرکت اعم آگلومراسیون،خردایش،شهرک آهنشهر که در دست کار و نیازمند دستور مدیریت برای اقدام آنان است، پرداخت.

در ادامه مدیرعامل شرکت سنگ آهن مرکزی ایران با تبریک هفته بسیج و خسته نباشید به تلاشگران عرصه ایمنی محیط کار در شرکت،با اشاره به تفکر اشتباهی که در مجموعه وجود دارد و تنها واحد ایمنی مسئول ایمن سازی محیط است،تصریح کرد: این تصور اشتباهی است، سرپرستی که کار فنی یا تولید انجام می دهد خود مسئول ایمنی آن قسمت است.

وی واحد ایمنی را به عنوان سیاستگذاری دانست که نقشه راه را نشان می دهد و افزود: قوانین و مقررات ایمنی در حوزه معدن می گوید، وظیفه واحد ایمنی تذکردادن برای خارج نشدن از مسیر است و اگر سرپرستی حرکت صحیح را نداشته باشد اولین فرد مقصر در وقوع حادثه خواهد بود و باید پاسخگو به سیستم و مجموعه باشد.

فلاح مبارکه تولید را زمانی خوب دانست که در کنار آن افراد سالم به خانه های خود بازگردند و تاکید کرد: وظیفه سرپرستان و افراد در کارگروه های مختلف رصد مشکلات و مسائل و ارائه راهکار است و شما به عنوان متولیان امر می توانید بهترین راهکارها را برای رفع و جلوگیری از موضوعات خطرساز بدهید.

وی ادامه داد: معاونین و سرپرستان باید در خصوص تشکیل کارگروه ها نظارت داشته و حداقل در هر ماه یک جلسه برگزار و گزارش آن ارسال شود.

مدیرعامل شرکت سنگ آهن با بیان اینکه معدنکاری جزء سخترین مشاغل در دنیا است و اگر بخواهیم سهل انگاری کنیم با خطرات بسیاری مواجه خواهیم شد،افزود: پیش بینی حوادث به عهده مسئولان حوزه ایمنی است و در این راستا سرپرستان باید همکاری لازم را با این واحد داشته تا جلوگیری از وقوع حادثه یا کمترین حوادث را داشته باشیم.

وی در بحث وسایل حفاظت فردی گفت: شرکت سنگ آهن مرکزی ایران سالیانه هزینه بسیاری را برای خرید وسایل حفاظت فردی با کیفیت خیلی خوب و توزیع آن صرف می کند. واحد HSEتوان و نیروی لازم برای نظارت در این زمینه را ندارد و این وظیفه سرپرستان است که نظارت لازم بر این امر را انجام دهند تا کارکنان از کلاه ایمنی و ماسک استفاده کنند.

 فلاح مبارکه با تاکید بر اینکه شما سرپرستان به لحاظ قانونی و شرعی موظف به نظارت بر فعالیت ها هستید،بیان کرد: در فرآیند کاری می توان گاه به کارگر ” نه ” گفت و این سختگیری برای حفظ جان آنان ضروری است. همه باید کمک کنند تا محیط کاری امن در کنار یکدیگر داشته باشیم.

سپس مقدسی در خصوص عوامل زیان آوری که شناسایی شده مطالبی بیان کرد.