امروز : چهارشنبه 2 بهمن 1398
تصویر روز
دیگر خبرها
کد خبر: 22144
تاریخ انتشار: پنج‌شنبه 28 نوامبر 2019 - 10:04
دکتر محمد حسین فلاح :
محمد حسین فلاح در همایش تحکیم خانواده با بیان اینکه نماز راهی برای غلبه به افکار منفی است،عنوان کرد: اگر انسان بخواهد به افکار منفی شیطان عمل نکند نیاز به ذکر دارد، نماز سبب می شود ذکر ما قوی شود و این مانع از عمل اشتباه می شود.هر چه تمرکز ما به نماز بیشتر باشد ذکر بالاتر می رود.

به گزارش مرکز اطلاع رسانی شرکت؛ سومین جلسه از سلسله مباحث تحکیم خانواده با محوریت سبک زندگی اسلامی و موضوع ” اهمیت نماز در زندگی ” از سوی روابط عمومی و واحد آموزش  شرکت سنگ آهن مرکزی ایران با سخنرانی دکتر محمد حسین فلاح استاد دانشگاه یزد شب گذشته با حضور مدیرعامل شرکت و عموم مردم در سالن همایش های آهنشهر برگزار شد.

سید مصطفی فخر بافقی در ابتدای این مراسم ضمن خوش  آمدگویی و خیر مقدم،از تمامی عواملی که در برگزاری این همایش نقشی موثر ایفا نمودند، تشکر و قدردانی کرد.

در ادامه محمد حسین فلاح استاد دانشگاه یزد بنیادی ترین سوالی که به سبک زندگی انسان شکل می دهد را ” هدف از خلقت انسان چیست؟ ” عنوان کرد و گفت: ما آمده ایم تا استعداد خدایی شدنمان را شکوفا کنیم،خداوند اسما حسنی هست و ما آمده ایم این اسماء را دریافت کنیم،چه زیباست انسان تجلی خداوند شود.  

وی تنها حقیقت این عالم را خدا دانست و افزود: باید خدا را شناخت و دانست که هر چه در آسمان و زمین است تجلی خداوند است.

فلاح ادامه داد: استاد قمشه ای بُعد الهی را کودک عزیز روان میداند،خداوند در سالها عمر انسان فرصت شکوفایی را به ما می دهد که نماز یکی از خوراک های آن است اما متاسفانه برخی تلاشی برای تبلور این بُعد الهی انجام نمی دهند.

این استاد دانشگاه تنها چیزی که ظرفیت خدایی شدن ما را شکوفا می کند ” عمل صالح ” دانست و اظهار داشت: عمل صالح یعنی هر کاری را به نام خدا و برای او انجام دهید.

وی با بیان اینکه نماز راهی برای غلبه به افکار منفی است،عنوان کرد: اگر انسان بخواهد به افکار منفی شیطان عمل نکند نیاز به ذکر دارد، نماز سبب می شود ذکر ما قوی شود و این مانع از عمل اشتباه می شود.هر چه تمرکز ما به نماز بیشتر باشد ذکر بالاتر می رود.

فلاح در بین فرامین دینی، نماز را یکی از محورهایی دانست که به زندگی معنای اسلامی بودن را می دهد و بیان کرد: از یک نظرمی توان نماز را یک مؤلفه عملی درسبک زندگی محسوب کرد واز طرف دیگرخود نماز شاخصه ای است که به تمامی جوانب زندگی جهت می دهد و در تمامی حیطه های زندگی معنای اسلامی بودن را متجلی می کند. 

وی با اشاره به اینکه نماز انسان را به‌سوی هدف متعالی رهنمون می‌کند، اظهار داشت: در نماز هنگامی که ” ایاک نعبد و ایاک نستعین ” را بر زبان جاری می‌کنیم اول هدفمندی خود را اعلام می‌داریم و دوم هدف متعالی داشتن را به رخ عالم می‌کشیم.

این استاد دانشگاه افزود: در نماز تمرین قانون‌مندی می‌کنیم و با زبان حال و قال می‌گوییم ما انسان‌ها مبدأ و مقصدی داریم و در مسیر راه نیز لحظه‌به‌لحظه با آن مبدأ و مقصد مرتبط هستیم.