امروز : شنبه 10 اسفند 1398
تصویر روز
دیگر خبرها
کد خبر: 22752
تاریخ انتشار: شنبه 21 دسامبر 2019 - 16:48
مدیرعامل شرکت سنگ آهن مرکزی ایران – بافق:
رضا فلاح مبارکه با بیان اینکه سرپرستان باید نظارت بر کار داشته باشند،تاکید کرد: همه مسئولان شرکت نسبت به ایمن سازی محیط کار خود و نظارت بر آن موظف هستند. کارگروه حفاظت فنی باید توسط مدیران و سرپرستان جدی گرفته شود.

به گزارش مرکز اطلاع رسانی شرکت؛ جلسه کمیته عالی حفاظت،ایمنی و بهداشت صبح امروز با حضور مدیرعامل شرکت سنگ آهن مرکزی ایران – بافق و اعضای این کمیته در سالن همایش های آهشنهر برگزارشد.

غلامرضا پور مدیر شرکت  HSE در ابتدا ضمن خوش آمدگویی به حاضرین، امیدوار شد در این جلسه موارد پیاده شده در بحث های ایمنی،بهداشت حرفه ای و محیط زیست مورد توجه، بررسی و پیگیری جدی قرار گیرد.

رضا فلاح مبارکه در این نشست ضمن خسته نباشید به مدیران،معاونین،سرپرستان و رابطین ایمنی در شرکت با اشاره به برخی حوادث که به وقوع پیوسته یا ممکن است رخ دهد،گفت: نباید دچار روزمرگی شد، چرا که سبب غفلت ما می شود و این بسیار خطرناک است. کار در معدن جزء سخت ترین مشاغل دنیا است که باید با تدبیر،دستورالعمل،همکاری و خرد جمعی کار شود.

مدیر عامل شرکت با بیان اینکه سرپرستان باید نظارت بر کار داشته باشند،تاکید کرد: همه مسئولان شرکت نسبت به ایمن سازی محیط کار خود و نظارت بر آن موظف هستند. کارگروه حفاظت فنی باید توسط مدیران و سرپرستان جدی گرفته شود.

وی یکی از مواردی که شوراهای کارگری نیز باید بدنبال آن کنند حق سلامت کارگران دانست و گفت: کارگران باید با سلامت کار کنند تا بازنشسته شوند.شرکت مبالغ زیادی در بحث وسایل حفاظت و ایمنی هزینه می کند.

فلاح مبارکه با بیان اینکه هیچ فعالیتی در شرکت بدون دستورالعمل نباید انجام شود،افزود: در بحث ایمنی نیز کار باید بر اساس دستورالعمل انجام گیرد. خوشبختانه امکانات، تجهیزات و نیرو وجود دارد و باید به سمتی رفت که جلوگیری از وقوع حوادث کرد.

در ادامه سالاری مسئول ایمنی شرکت سنگ آهن با اشاره به برنامه تعمیرات شرکت بیان کرد: علیرغم آنکه گفته می شود ما کیفیت کار را فدای سرعت نمی کنیم اما این امر به وقوع می پیوندد. باید موارد ایمنی و مدت زمانبندی را رعایت کرد تا به قیمت جان افراد تمام نشود.

وی سلامت افراد و تولید را هدف شرکت دانست و تاکید کرد: این دو نباید مقابل یکدیگر قرار گیرد، باید الویت سلامت افراد باشد که این با کمک مسئولان تحقق پیدا می کند.

سالاری با اشاره به تهیه دستورالعمل ها برای برنامه های اجرایی به کمک کارشناسان همه بخش ها،اظهار کرد:  متاسفانه سرپرستان نظارت بر اجرای آن ندارند و یکی از وظایف این مسئولان تضمین سلامت نیروهای زیر مجموعه است.

وی با تاکید بر اهمیت دادن به صورت جلسات و نامه ها،بیان کرد: در 19 آبانماه 98 نامه ای به مدیران و معاونین مبنی بر معرفی افرادی که مشکلات و شرایط خاص دارند به واحد  HSE  شرکت ارسال شد تا تسهیلاتی برای آنان مد نظر قرار گیرد.

مسئول ایمنی شرکت علت اکثر حوادث را شتاب در کار عنوان کرد و گفت: این شتاب گاه ممکن است زمان را از ما بگیرد.متاسفانه در ارائه شبه حوادث همکاری لازم صورت نمی گیرد.

وی در بحث ورود افراد به شرکت در زمان آتشباری بیان کرد:  به تکرار دیده شده که افراد در این زمان در حال تردد به قسمت خود هستند و واحد حراست باید این مورد را کنترل کند.

سالاری در پیشنهادی از مدیرعامل خواهان شد سیستم جامع HSE برای واحدها طراحی شود.

وی معرفی رابط ایمنی از سوی قسمت های مختلف شرکت توسط مدیران و معاونین را دیگر اقدامات دانست و افزود: این رابط در بحث دستورالعمل ها،روش های کاری،اقدامات اصلاحی و جلوگیری از حوادث همکاری می کند تا سلامت افراد تضمین شود.

مسئول ایمنی شرکت با تاکید به برگزاری دوره های آموزش تخصصی بیان کرد:  سرپرستان شرکت برای افراد زیر مجموعه خود درخواست آموزش تخصصی کنند و معاونت منابع انسانی و واحد آموزش نیز همکاری خواهند کرد تا کار به نحو احسن انجام گیرد.

وی در بحث تهیه و تحویل وسایل حفاظت فردی اظهار کرد: هر ساله طبق برنامه وسایل را تهیه و تحویل می دهیم . در سال 97 یک میلیارد و 119 میلیون و 850 هزار تومان در این بحث هزینه نمودیم که لیست آن مشخص است و در سال جاری 2 میلیارد و 950 میلیون اختصاص یافته است.

سالاری برگزاری همایش و تجلیل از ایمن کاران را از جمله برنامه های انجام گرفته عنوان کرد و گفت: شماره پیامک برای 10003524254480 آماده برای دریافت مشکلات،پیشنهادات و هر گونه همکاری با مجموعه های شرکت است.

گفتنی است، مجتبی مقدسی سرپرست ایمنی سه چاهون،حسام عباسیان کارشناس ایمنی در استخراج،مجید حسن پور کارشناس برق ایمنی و مصطفی ایزدی کارشناس ایمنی آگلومراسیون گزارشی از موارد اتفاق افتاده را ارائه کردند.